Zarade u privatnom sektoru niže su nego u javnom, u proseku, a iza proseka "krije" se dve trećine zaposlenih koji zarađuju manje od toga i trećina onih sa znatno većim platama, mahom onih koji rade u IT sektoru.
Oni su, istovremeno, uglavnom i rekorderi po primanjima.
Prema zvaničnoj statistici, informatičari su među najplaćenijima u našoj zemlji, a procenjuje se da u IT sektoru u Srbiji radi gotovo 70.000 ljudi, od ukupno više od 2.300.000 zaposlenih.
Međutim, prosek privatnog sektora "obara" znatno veći broj radnika angažovnih na slabo plaćenim poslovima u proizvodnji ili trgovini.
U Narodnoj banci potvrđuju da su zarade u javnom sektoru u prva četiri meseca ove godine bile veće za 11 odsto. Ipak, podsećaju da je pre osam godina razlika bila 26 odsto. Do porasta plata u privatnom sektoru, kažu stručnjaci, došlo je i zbog nedostatka odgovarajućih kadrova.
Od 730 različitih zanimanja koja postoje u privredi Srbije, preko 140 zanimanja je deficitarno i firme se s teškom mukom bore da zadrže zaposlene koji ili odlaze u inostranstvo ili ih nema dovoljno na tržištu rada.
Upućeni tvrde da čak ima i situacija da poslodavci u privatnom sektoru sve više jedni drugima otimaju zaposlene, odnosno nude im veću zaradu da bi prešli da rade kod njih.
Stručnjaci, međutim, dodaju i da je upravo nedostatak različitih kadrova razlog što sve manji proj privatnih poslodavaca novac isplaćuje "na crno", to jest na ruke, jer radnici ne žele da rade ukoliko sve nije po propisima.